Genel olarak damlama sistemlerinde kullanılan motor su moturudur. Fakat basit bir düzenekle hava motoruyla da damlama sistemi yapmak mümkündür.

sisdamhava1

Sistemde 15 litrelik ışık geçirmez 4 adet kök alanı ve bir alt bir üst rezervuar olmak üzere toplam 6 tane plastik kap kullanılmıştır. Baştaki ve sondaki kaplara 16mm L bağlantı, arada kalanlara da 16mm T bağlantı takılmıştır. Böylece ileride yapılacak bütün işlemleri rezervuar üzerinden yapıp kök kaplarını hasat zamanına kadar açmamız gerekmeyecektir, iş azalacaktır. Her bir kapta ikişer bitki yetiştirilebilir.

sisdamhava2

Damlama halkası borunun içine bastığımız havayı içinde bulunan ve damlama hortumlarının bağlandığı ayrı bir boruyla köklere yollayacaktır. Yani dışta kalan borunun içine havayı basıyoruz, sıkışan hava içindeki küçük borudan yukarıya çıkmaya çalışırken beraberinde solüsyonu da yukarıya taşıyor ve bu şekilde damlama gerçekleşiyor.

sisdamhava3

 

sisdamhava4

Alt ve üst olmak üzere iki rezervuar kullanılıyor. Alttaki rezervuara hazırladığımız solüsyonu ekliyoruz ve kök alanlarına kendiliğinden dağılıyor. Alttaki rezervuara bağlı bir şamandıra sayesinde üstteki rezervuara(her zaman saf su) koyacağımız su, alttaki rezervuarda ki şamandırada ayarladığımız yüksekliğe göre otomatik olarak boşalacaktır. Böylece kök alanlarındaki kaybolan su tekrar dolacak ve her zaman belirlediğimiz seviyede olacaktır. Birde sistemin suyunu değiştireceğimiz zaman kolaylık olsun diye bir musluk bağlıyoruz.

sisdamhava5

Sistemi rahatlıkla kaldırabilecek büyüklükte bir hava motoru kullanılmalıdır.

sisdamhava6