Cocopeat, hindistan cevizinin diğer endüstrilerin meydan getirdiği yan ürün olan dış kabuğundan yapılır. Çiğ hindistan cevizleri farklı tanelere ve yoğunluklara sahip olan ve daha sonra bahçe ve tarım uygulamalarında ve endüstriyel emici madde olarak kullanılan hindistan cevizi turbasına dönüştürülmeden önce yıkanır, ısıl işleme tabi tutulur, elenir ve sınıflandırılırlar.
Genellikle sıkıştırılmış balyalar, tabakalar veya dikler halinde gönderilirler, son kullanıcı sıkıştırılmış Hindistan cevizi turbalarını su ekleyerek genleştirir ve havalandırır. Hindistan cevizi turbasının bir kilogramından 15 litre ıslatılmış Hindistan cevizi turbası elde edilir.

Trikoderma Hindistan cevizi turbasında doğal olarak meydana gelen bir mantardır; bitki kökleri ile ortak yaşam sürerek bunları pityum gibi patojenim mantarlardan korur. Sterilize Hindistan cevizi turbasında bulunmaz. Trikoderma ayrıca Hidrojen Peroksit ile yok edilir.
Hindistan cevizi turbası toprak katkısı olarak kullanılır.
Yapısındaki düşük besin seviyesinden dolayı, Hindistan cevizi turbası bitki yetiştirmek için kullanılan ortamlarda genellikle tek bileşen olarak kullanılmazlar. Bitkiler sadece hindistan cevizi turbasında yetiştirildiklerinde, bitkinin özel ihtiyaçlarına uygun olarak besin eklenmesi önemlidir.
Hindistan cevizi turbası geldiğinde tamamen ayrıştırılmış halde olmayacaktır ve var olan nitrojeni kullanacaktır (azaltma olarak bilinir), bunu yapmasının nedeni nitrojenin yeterli seviyede olmamasıdır. İçinde yeterli derecede kaynak bulunmayan hindistan cevizi turbasının içinde aşırı miktarda tuz bulunabilir ve yıkanması gerekir (akan suyun elektrik geçirgenliğini kontrol edin, eğer yüksekse akıtın). Bataklık yosunu turbasına benzer bir katyon değişim kapasitesi vardır, suyu iyi tutar, kuruduktan sonra iyi bir şekilde yeniden ıslatılabilir ve toprağa oranla 1000 kat daha fazla hava tutar.

Genel Kullanım Alanları

  • Turbanın yerine kullanılır çünkü içinde bakteriler ve bir çok mantar sporları yoktur ve turba çıkarılmasının neden olduğu çevresel zararlar olmadan aralıksız bir şekilde üretilebilir.
  • Kum, organik gübre ve gübre ile karıştırıldığında iyi kaliteye sahip saksı toprağı oluşturulur. Hindistan cevizi turbasının PH değeri 5,5 ile 6,5 arasındadır ve asidiktir. Bazı bitkiler için biraz asidiktir ancak popüler bitkilerin çoğu bu PH aralığını tonere edebilir.
  • Selülozda iyi yetişen mantarları yetiştirmek için alt tabaka olarak. Hindistan cevizi turbası yüksek selüloz ve linçin içeriğine sahiptir.

cocopeat