Taş yünü en yaygın olarak kullanılan yetiştirme medyasıdır. Taş yünü lava oluşturmak üzere 1600°C ye kadar ısıtılan bazalt kayaları ve kireç taşından oluşur. Lava dönen bir çember içinde pamuk helvaya benzeyen fiberlere dönüşür. Bu fiberlerden oluşturulan yığınlardan küpler, bloklar ve plakalar kesilir. Ürün doğal kaynaklardan faydalanmanın mükemmel bir örneğidir, neredeyse tamamı geri dönüştürülmüş malzemelerden, genellikle ilk ön tüketiciler olan demir ve demir dışı metal üreticilerinden gelen cüruftan üretilir. Herhangi bir yolla atık haline gelen kayanın bir kübik yardası 37 kübik yarda taş yünü haline gelir.
Taş yünü üremeden hasat zamanına kadar bitki yetiştirmekte kullanılabilir. Tohumlar veya klonlar sonradan beton döşemeler üzerinde kullanılabilen büyük küplere aktarılabilecek küçük taş yünü küplere ekilebilirler. Küpler ayrıca yetiştirme kayaları gibi diğer ortamlarda kullanılmak üzere aktarılabilirler.
Tamamen ayrıştırılabilir ve yeniden kullanılabilir olan taş yünü PH dengesi 5,5 olan su içinde yarım saat boyunca bekletilerek ilk kullanıma hazır hale getirilmelidir. Küpleri ıslatmak için, bunları suyla doldurulmuş bir kovanın içine koyun. Levhaları ıslatmak için bunları koyduğunuz plastik torbada bir delik açın ve tamamen ıslanana kadar suyla doldurun. 24 saat sonra alt kısmına drenaj için yarıklar açın.
Taş yününün zehirli olmamasına rağmen, kuru olduğu zaman ciltte tahrişe neden olması muhtemeldir. Bu nedenle, ıslakken temas edilmesi en iyisidir. Eğer tahriş meydana gelirse, ilk yardım olarak ellerinizi yıkayınız. Kuru taş yünündeki fiberler ve toz akciğerleriniz için kötüdür. Sorunların engellenmesi için toz maskesi takılmalıdır.

rockwool